Zabawy na świeżym powietrzu podwójnie korzystne

children-931895_1280Wiosna i lato to zdecydowanie najlepsze pory roku dla dzieci ale także dla rodziców, którzy mają większe możliwości na zorganizowanie swoim pociechom czasu wolnego. A zatem – drodzy rodzice – czas wziąć się do pracy i aktywnie spędzać czas, bawiąc się razem z dziećmi.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wszelkiego rodzaju aktywność na świeżym powietrzu. Oprócz tego, że dzieci nie będą się nudzić, dotlenią swój organizm po zimowych okresie, kiedy zdecydowanie więcej czasu spędzały w pomieszczeniach. Plac zabaw to doskonały wybór! Dziecko po pierwsze będzie miało kontakt z rówieśnikami, przyzwyczai się do dzielenia przyjemnościami z innymi dziećmi, nawiąże nowe znajomości w piaskownicy, zdobędzie jakże cenne umiejętności funkcjonowania w grupie, a ponadto spożytkuje w odpowiedni sposób nadmiar energii oraz przede wszystkim spędzi czas na zabawie, a nie na nudzie! A rodzice? Rodzice także mogą czerpać z tego korzyści. Czyż nie ma przyjemności w tym, że jesteście na świeżym powietrzu, spotykacie się z innymi rodzicami, dzięki czemu możecie wymienić się wieloma cennymi doświadczeniami, a ponadto macie możliwość, a co za tym idzie prawdziwą przyjemność obserwowania jak Wasza pociecha zachowuje się w gronie rówieśników?

Ale nie tylko na placu zabaw można się doskonale bawić. Warto też zakupić dla dziecka chociażby piłkę i wspólnie z nim turlać, kopać ją po własnej posesji, grać w kolory. Ta zabawa może też przyczynić się do poznawania kolorów, liczenia. Wszystko zależy od Waszej kreatywności i fantazji. Jednak nic tak nie zbliża rodziców z dzieckiem jak właśnie wspólna zabawa.

Świetną zabawą a zarazem nauką i sposobem na zabicie nudy może okazać się wspólna praca z dzieckiem na przykład w ogrodzie. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, mamy do dyspozycji odrobinę powierzchni, którą możemy wykorzystać na ogródek warto wówczas wtajemniczyć dziecko w proces siania warzyw czy sadzenia kwiatów. Oni to uwielbiają. Dlaczego mają się bawić tylko w piasku, pozwólmy im poznać przeznaczenie ziemi. Kiedy zakopią nasionka w ziemi, będą je podlewać regularnie, zauważą jak roślinki wyrastają – będzie to dla nich prawdziwa frajda! Oprócz tego, że od małego nabiorą nawyku pewnej opiekuńczości, regularności w postaci podlewania zasadzonej roślinki czy warzywa, nauczą się jak wyrasta marchewka czy sałata, którą później konsumują.

Podczas takiego spędzania czasu musimy wykazać się należytą cierpliwością i nie powinniśmy wyręczać dziecka czy zabraniać mu zabawy ziemią, nawet jeśli jego ubranie nadawałoby się po powrocie do domu tylko do prania. Jeśli będziemy ciągle instruować dziecko, że tego ma nie dotykać, tego nie brać do ręki, to nie będzie zabawa – pociecha się zniechęci i w przyszłości mimo starań trudno nam będzie podjąć kolejną próbę zabawy w ogrodnika.

Są jednak prace na własnej posesji, przy których nie może być mowy o zabawie. Np. koszenie trawy czy przycinanie żywopłotu to z pewnością prace niebezpieczne, o których od razu i stanowczo powinniśmy poinformować małego ciekawskiego urwisa.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie