Zabawki wcale nie muszą być drogie

child-619856_1280Każdego dnia mamy do czynienia ze środkami masowego przekazu, w których prezentowane są najróżniejsze zabawki dla dzieci. Zarówno dla tych najmłodszych jak i starszych dzieci. A dzieci – wiadomo – lubią spędzać czas przed telewizorem, na oglądaniu bajek, jest to też w pewnym stopniu wygodne dla rodziców, którzy w tym czasie mają chwilę dla siebie.

Zauważmy jednak, że po każdej bajce następuje spot reklamowy, w którym przedstawiane są nowości ze świata zabawek. Dziecko zafascynowane chce mieć taką zabawkę, a wszyscy dobrze wiedzą, że nie są to małe wydatki. Fascynacja nowym zakupem nie trwa jednak zbyt długo, dziecko ponownie ogląda reklamy, w których pojawiają się coraz to nowsze propozycje. I koło się zamyka – dziecko traci zainteresowanie dotychczasową zabawką i marzy o kolejnej.

Zastanówmy się jednak nad sensem takiego działania? Czy rzeczywiście sprawiamy dziecku prawdziwą radość, czy uszczęśliwiamy je w 100%? Czy sami jesteśmy zadowoleni z zainteresowań naszej pociechy oraz wydatków z tym związanych? Chyba nie! Kupowanie drogich zabawek to nie jest dobre rozwiązanie, dziecku szybko się znudzi, odłoży ją na bok i radość będzie krótkotrwała.

Jeśli więc rodzice nie mają pomysłu jak zabawić swoje pociechy, jak zorganizować im czas bez takich nowości i drogich zabawek – odpowiedź znajdą w niniejszym artykule. Nie ma potrzeby wydawać kilkadziesiąt a nierzadko nawet kilkaset złotych na zabawkę, która za kilka dni zostanie odłożona do „lamusa”. Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest np. systematyczne zbieranie kubków po serkach, nakrętek od butelek i rozpoczęcie zabawy z wykorzystaniem własnych i dziecka zdolności manualnych. Jeśli pokażemy swojemu szkrabowi jak można świetnie wykorzystać opakowania po różnych produktach, które i tak kupujemy, możemy naprawdę fajnie zorganizować mu czas, a ponadto przyczynić się do rozwoju jego wyobraźni. Pokazując dziecku w jaki sposób można łączyć ze sobą poszczególne elementy (opakowania po produktach) sprawimy, że zacznie próbować i działać według własnej fantazji. Tak zabawa prostymi rzeczami może zastąpić dziecku zabawę dość drogimi klockami, które zdecydowanie w mniejszym stopniu przyczyniają się i pobudzają do myślenia małego szkraba.

Podobną radość można sprawić dziecku kupując np. papier kolorowy lub bibułę i razem z nim zabawić się w przygotowywanie plakatów. Możecie przygotować różne laurki na szczególne okazje dla bliskich osób. Jeśli obawiasz się, że dziecko może zrobić sobie krzywdę nożyczkami podczas wycinania możecie przecież spróbować targać poszczególne elementy. Podczas takiej zabawy dziecko rozwinie swoje zdolności manualne oraz wyobraźnię.

Taki sposoby na zabawę i spędzanie wolnego czasu naprawdę niewiele kosztują a przynoszą o wiele więcej radości i korzyści niż zabawa drogimi zabawkami. Jednak, aby dziecko zainteresowało się taką zabawą trzeba na początku poświęcić mu czas, razem z nim się bawić, pokazać jak można wykorzystać poszczególne materiały, a potem poprosić szkraba o stworzenie własnego plakatu.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie