Zabawa na ściance wspinaczkowej

climbing-wall-364397_1280Gdy za oknem plucha, a twoje dziecko rozpiera energia, zabierz je na ściankę wspinaczkową i miło spędźcie tam czas. Doskonała zabawa i korzyści z pewnej dozy wysiłku fizycznego znakomicie wpłyną na twoją pociechę. Nowoczesne centra wspinaczkowe oferują rozrywkę na wysokim poziomie, a przy tym bardzo bezpieczną i pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Zapewniają też możliwość organizacji imprez takich jak urodziny czy imieniny, więc twoje dziecko może się bawić w gronie swoich najlepszych przyjaciół.

Większość rodziców na dźwięk hasła „wspinanie” drży z niepokoju o życie i zdrowie swoich maluchów. Zupełnie niesłusznie, ponieważ ćwiczenia prowadzone w odpowiednio przygotowanym miejscu, takim jak profesjonalna ścianka wspinaczkowa, pod opieką instruktora są znakomitym pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu i energii naszego syna czy córki. Przygodę ze wspinaniem można zacząć już w wieku kilku lat, oczywiście wszystko w formie zabawy, a nie obowiązku czy zawodowego sportu.

Zajęcia dla dzieci na ściankach wspinaczkowych odbywają się w małych grupach tak, aby opiekun miał możliwość zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa. Początkujący nie są rzucani na głęboką wodę, aby nie stracić zainteresowania wspinaniem. Wchodzą na łatwe i stosunkowo niskie ściany, a instruktor dwoi się i troi, by za każdym razem zabawa była ciekawa i dzieci nie nudziły się podczas zajęć. Wykorzystują cała dostępną infrastrukturę w centrum wspinaczkowym, łącznie z huśtawkami, równoważniami czy linami, a podczas samego wspinania dają dzieciom różne zadania, na przykład wchodzenie z zawiązanymi oczami, w parach ze związanymi z drugą osobą rękami i nogami, zdobywanie różnych nagród znajdujących się wysoko na ścianie i tym podobne. Przy tym wszystkim zabawy są tak obmyślone, aby uczyć maluchy techniki wspinaczkowej, nowych ruchów, chwytów i zaznajomić z wysokością. Wspinanie może ukształtować charakter naszego dziecka, a zwłaszcza nastolatka, ucząc go jak radzić sobie w trudnych warunkach, gdy jest się zdanym wyłącznie na siebie, ale też współpracy w grupie, wytrwałości, wiary w swoje możliwości i pozwala zdobyć pewność siebie.

Profesjonalne wspinanie może oczywiście jak każdy sport prowadzić do kontuzji, jednak gdy mówimy o rekreacji, bez wątpienia można uznać wspinaczkę za strzał w dziesiątkę. To sport, który pozwoli naszym dzieciom rozwinąć koordynację. Podczas ćwiczeń pracuje całe ciało, każdy mięsień, więc można zyskać znakomitą sprawność, wytrzymałość i rozciągnięcie. To świetna okazja do pracy nad swoim kręgosłupem, który może się wzmocnić i poprawić naszą postawę. Dzięki wspinaniu zlikwidujemy nawet płaskostopie czy stopy szpotawe. Jeśli mamy taką możliwość to w przypadku gdy nasza pociecha ma problemy z kręgosłupem, skonsultujmy ćwiczenia z fizjoterapeutą, który może tak ułożyć zadania na ściance wspinaczkowej, by dziecko wykonując dane ruchy, przy okazji ćwiczyło, rehabilitując kręgosłup – na przykład skręcając miednicę w odpowiednią stronę. W krótkim czasie zobaczymy, jakie efekty daje wspinanie i bez wątpienia będą to same dobre rzeczy.

Jeśli sami dobrze się wspinamy lub mamy możliwość wynajęcia instruktora, warto nie zamykać się w centrum wspinaczkowym ze sztucznymi drogami, lecz ruszyć w świat, na najbliższe skały – na przykład na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie znajdziemy wiele łatwych dróg, dostępnych także dla naszych dzieci. Uprawianie tego sportu w prawdziwych skałach to bardzo ciekawe doświadczenie, pozwalające na bliski kontakt z przyrodą i umacnianie więzi ze swoimi dziećmi.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie