Zabawa kształtuje osobowość

Pierwsze lata życia dziecka to przede wszystkim zabawa. Zabawa jest nie tylko ruchem, który jest bardzo zdrowy, ale ma także aspekt edukacyjny. To od zabawy będzie zależało to, jak dziecko będzie zachowywało się w przyszłości i jakim będzie człowiekiem. Dlatego rodzice tak często zastanawiają się nad tym jak się bawić z dziećmi. Wiadomo, że wszystko to zależy od wieku dziecka.

Rodzic może zastanawiać się nad tym jak się bawić z dziećmi gdy mają one kilka miesięcy czy lat. Jednak później, w wieku przedszkolnym dziecko będzie bawiło się raczej samo. Jednak to co my dostarczymy dzieciom i jak będziemy się z nimi bawić na pewno wpłynie na to jakich rozrywek będzie sobie ono dostarczało w przyszłości. Jak się bawić z dziećmi? Przede wszystkim tak, aby zachęcić go do rozwoju i samodzielnego rozwiązywania problemów. Warto także obserwować dziecko, jak się zachowuje. Wówczas dowiemy się jaki jest jego tok rozumowania. Wybierając gry dla dziecka nie powinniśmy raczej zastanawiać się nad tym jak się bawić z dziećmi, gdyż nie ma tutaj żadnych reguł. Możemy robić z nimi praktycznie wszystko. Jednak zabawy, tak jak wspomniano wcześniej, powinny być dopasowane do wieku dziecka. Te najmłodsze dzieci bardzo dobrze będą się bawić przy malowaniu. Uwielbiają one rysować, malować oraz układać puzzle. Oczywiście lubią także otaczać się różnymi zabawkami. Najlepiej gdyby były to zabawki, które w jakiś sposób przypominają dziecku przedmioty codziennego użytku. Rodzice wiedzą jak się bawić z dziećmi w dom lub lekarza. Warto córeczkę zaopatrzyć w zabawkową kuchenkę a synka w jakąś koparkę czy zestaw małego majsterkowicza. Na pewno będą godzinami siedzieć. Wraz z wiekiem dziecko będzie chciało jednak czegoś innego. Wtedy rodzic zastanawiając się nad tym jak się bawić z dziećmi, powinien sięgnąć po sprawdzone metody, jakim są układanki oraz zabawy muzyczne. To zawsze działa na malucha. Takie zabawy dają znacznie więcej możliwości dziecku. Są one także znacznie bardziej złożone. Później z pewnością przyjdzie czas na przebieranki. Dziecko bowiem będzie rozwijało swoją wyobraźnię i nie będziemy już musieli zastanawiać jak się bawić z dziećmi. One same będą wiedziały w co chcą się bawić. My musimy dostarczyć mu do tego odpowiednich zabawek. Zawsze warto zapytać dziecko w co chce się bawić i co sprawia mu największą radość. Wówczas nie będziemy mieć kłopotu z wyborem zabawy, a naszemu dziecku zabawa samodzielnie wybrana będzie z pewnością sprawiała znacznie więcej frajdy.

Z pewnością rodzic zostanie zaproszony przez dziecko do wspólnej zabawy. Jednak nie ma co tego unikać. Jest to bowiem świetna okazja do tego, aby nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. Dzięki wspólnej zabawie rozwój dziecka będzie wspomagany. My będziemy mieć okazję do obserwacji jego zachowania. To naprawdę bardzo ważne. Jeśli zobaczymy, że dziecko będzie podczas zabawy zachowywało się normalnie to dobrze. Jednak może też być na przykład agresywne bądź też zachowywać się w sposób nam nieznany. Wówczas będziemy mogli zdecydować czy nie udać się z dzieckiem do psychologa.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie