Wpływ zabawy na dziecko

Nie od dziś wiadomo, że zabawa zajmuje znaczną część czasu naszego dziecka. Trzeba zatem zadbać o to, aby bawiło się w zdrowe zabawy. Jeśli dziecko będzie się dobrze bawiło to na pewno będzie się także odpowiednio rozwijało. Zdrowe zabawy to przede wszystkim takie, przy których nasze dziecko się rusza. Ruch jest mu bardzo potrzebny. Każdy człowiek powinien dostarczyć sobie jego odpowiednią dawkę, a już w szczególności dziecko. Zdrowe zabawy ruchowe będą stymulować rozwój malucha w sferze emocjonalnej oraz w sferze społecznej. Podczas takich zabaw dziecko zacznie mieć świadomość swojego ciała oraz zacznie orientować się w przestrzeni. Oprócz tego zabawy ruchowe, szczególnie na świeżym powietrzu, będą dobrze działały na pracę jego układu nerwowego oraz jego mózgu.

Jeśli będziemy dziecku organizować takie zdrowe zabawy to możemy być pewni tego, że nie będzie ono miało w przyszłości jakiś niebezpiecznych dla zdrowia wad postawy. Oprócz tego będzie w dobrej kondycji fizycznej. Ruch wpływa także na układ mięśniowy dziecka. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Oczywiście zdrowe zabawy na świeżym powietrzu sprawią, że zarówno płuca jak i serduszko naszego dziecka będą w dobrej formie. Wszystkie te stwierdzenia zostały poparte szeregiem badań naukowych na ten temat. Nie ma żadnych wątpliwości, że aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka i są to zdrowe zabawy. Już od najmłodszych lat dziecko powinno prowadzić aktywny styl życia. Wówczas będzie sprawne i zdrowe. To nic innego jak budowanie potencjału zdrowotnego naszego dziecka. Od tego zależy jak będzie wyglądała jego przyszłość. Warto podkreślić także to, że ruch nie tylko wpływa na rozwój fizyczny dziecka, ale także na inne aspekty życia [zobacz tutaj]. Zdrowe zabawy ruchowe mogą doprowadzić do tego, że dziecko w znacznym stopniu pozna możliwości swojego ciała. Dziecko będzie budowało swoją pewność siebie, nauczy się tego, jak wyrażać siebie oraz stworzy warunki do interakcji społecznej. Warto także zabrać dziecko na plac zabaw, tak by mogło bawić się ono z innymi dziećmi. Wówczas nauczy się ono współpracy oraz poszanowania reguł w grze, co później przełoży się na życie. Warto także zafundować od czasu do czasu dziecko jakąś grę która będzie opierała się na rywalizacji. Wówczas dziecko z pewnością nauczy się wygrywać i przegrywać. Będzie umiało radzić sobie z różnego rodzaju porażkami. Każdy rodzic sam powinien wiedzieć jak może zachęcić dziecko do wspólnej zabawy. To on w największym stopniu przecież zna swoje dziecko.

To on wie co dziecko lubi, a czego nie. Każda aktywność fizyczna powinna być dobierana do dziecka w sposób indywidualny. Tylko w ten sposób będzie ona przynosiła wymierne korzyści i tylko wtedy w jakikolwiek sposób zaciekawi ona malucha. Także zabawy na placu zabaw mogą przynieść mu jakieś nowe doświadczenia. To właśnie w tym miejscu dzieci realizują swoje wszelkie fantazje. Tutaj spotykają się one z rówieśnikami i zawierają nowe znajomości, które można utrzymywać później przez wiele lat.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie