Rywalizacja wśród dzieci

Rywalizacja ma naprawdę ogromną rolę w procesie wychowania dziecko. Jeśli będziemy organizować konkursy dla dzieci to możemy zapewnić mu prawidłowy rozwój. Czasami, kiedy będziemy za bardzo pobudzać rywalizację wśród dzieci to wówczas możemy doprowadzić do jego obsesji sukcesu. Trzeba zatem rozsądnie wybierać konkursy dla dzieci. Jak rozpoznać czy dziecko ma obsesję sukcesu? Traktuje znajomych, którzy go pokonali, jak największych wrogów, mimo tego że do tej pory byli jego najlepszymi przyjaciółmi.

W szkole rywalizacja jest tym bardziej podsycana. Tworzy się jakieś rankingi sukcesów, tylko po to, aby wprowadzić do wychowania element rywalizacji. Ma on oczywiście prowadzić do tego, aby dzieci uczyły się lepiej. W szkołach także organizuje się jakieś konkursy dla dzieci. W ten sposób chce się stymulować twórczość dzieci. Oczywiście droga ta jest dobra. Podobnie jest z klasówkami. Jeśli dziecko nauczy się rywalizacji to wówczas może nie zwracać uwagę na kreatywność, na to co pisze, ale chce oddać pracę pierwszy. Dzieci chcą wyprzedzać swoich kolegów. Do tego mogą doprowadzić także konkursy dla dzieci. Nauczyciele, którzy je organizują na pewno mają bardzo dobre zamiary. Chcą zachęcić dzieci do pracy. Jednak te mniej pewne siebie dzieci, które nie wygrywają w żadnym konkursie mogą się całkowicie zamknąć w sobie. Powinni zaradzić także temu rodzice. Jeśli już w dzieciństwie będą oni organizowali konkursy dla dzieci i nauczą dzieci jak przegrywać, jak zachowywać się w takiej sytuacji, to później raczej nie będzie miało ono z tym problemu. Jednak jeśli pozna on konkursy dla dzieci dopiero w szkole to może mieć z tym problem. Warto wiedzieć, że rywalizacji trzeba uczyć dziecka już od małego. Można grać z nim na przykład w jakieś gry planszowe. To bardzo dobre rozwiązanie. Nie tylko uczy koncentracji, rywalizacji, ale także takich rzeczy jak przegrana. Elementy rywalizacji muszą pojawiać się w takich zabawach. Dziecko podczas grania w takie gry będzie także rozwijało swoje umiejętności interpersonalne. Będzie miało kontakt z innymi ludźmi, więc będzie lepiej dogadywało się z nimi w przyszłości. Rywalizacji poprzez konkursy dla dzieci na pewno warto uczyć swojego malucha. W przyszłości będzie miało ono cały czas kontakt z taką formą. Rywalizować będzie już w przedszkolu, szkole, a później w pracy.

Dzięki temu, że będzie wiedziało jak to dobrze robić, jak rywalizować aby nie denerwowało go to i wiedział jak znosić ewentualne porażki, to na pewno będzie mu łatwiej. Warto na to zwrócić uwagę w całym procesie wychowawczym. Trzeba nauczyć dziecka zdrowej rywalizacji. Lepiej żeby dziecko w przyszłości nie odczuwało przymusu bycia pierwszym, bo będzie miało zawsze pod górkę. Nie będzie nigdy z siebie wystarczająco zadowolone. To może doprowadzić do jakiś zaburzeń w jego zachowaniu, a kontakty z jego rówieśnikami będą na znacznie niższym poziomie. Na pewno każdy rodzic chciałby aby jego dziecko tego uniknęło. Rywalizacja będzie mu towarzyszyła przez całe życie. Trzeba o tym pamiętać.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie