Puzzle – sposób na zimowe wieczory

hand-1008103_1280Deszczowe, jesienne dni oraz zimowe długie wieczory to nie najlepszy czas dla dzieci, które po całodziennych baraszkach na dworze w porze letniej po prostu się nudzą i nie wiedzą co zrobić z czasem spędzanym w domu. To także nie najlepszy czas dla rodziców, których pociechy wciąż narzekają na brak zajęcia.

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się układanie puzzli. Taką przyjemność można zafundować już dwulatkowi. Oczywiście początki mogą być trudne, dlatego najlepiej zabawę rozpocząć z dużymi puzzlami – gigantami, gdzie cały obrazek składa się np. z 15-20 elementów. Najpierw należy pokazać dziecku na czym polega cała filozofia układania puzzli. Potem z ułożonego obrazka warto wyjąć kilka elementów i poprosić szkraba o samodzielne dopasowanie brakujących elementów.

Jeśli dziecko już zrozumie o co chodzi, warto zwiększać ilość wyjmowanych elementów aż w końcu poprosić je o samodzielne ułożenie obrazka. Kiedy dziecko już perfekcyjnie opanuje układanie danego zestawu, należy zakupić zestaw składający się z większej ilości elementów. Wówczas powtarza się czynności, które były podejmowane przy układaniu pierwszego obrazka, czyli puzzli gigantów. Najpierw układamy z nim cały obrazem, a następnie wyciągamy z niego coraz więcej elementów. Poprzez taką zabawę dziecko uczy się zapamiętywać, ćwiczy myślenie a przede wszystkim wycisza się i uczy skupienia.

Choć puzzle zwykle przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia, w praktyce dzięki ćwiczeniom i wspólnej zabawie nawet 2,5-letnie dziecko może świetnie radzić sobie z tego typu układankami.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie