Pomysły na zabawę z niemowlakiem

baby-84552_1280Narodziny dziecka to wyjątkowa chwila a co za tym idzie – przełomowy moment w życiu dwojga kochających się ludzi. Od chwili narodzin dziecka nie będą już dzielić świata na dwie osoby lecz na trzy, z naciskiem jednak na tą najmłodszą istotę, która pojawiła się w ich życiu.

Początki są trudne, szczególnie jeśli maleństwo cierpi na dość popularną kolkę, wchodzi w okres ząbkowania, nie przesypia nocy, mało śpi w dzień. Czasem zdarza się, że dziecko jest naprawdę aniołkiem, pięknie śpi, nie marudzi dzięki czemu rodzice są wypoczęci i z utęsknieniem wyczekują momentu kiedy ich pociecha się otworzy oczka i nie rozumiejąc prawie nic po prostu spojrzy na nich. To są momenty, kiedy nawet nierozumiejące dziecko warto czymś zająć, warto poświęcić mu czas, opowiadać, czytać, pokazywać…

Im wcześniej zaczniemy komunikować się z naszą pociechą tym lepszy będzie jej rozwój. I nie zważajmy na komentarze otoczenia typu: „po co czytasz skoro ono i tak cię nie rozumie…” lub „nie ma sensu pokazywać mu obrazków, bo ono jeszcze nie widzi…”. Takie komentarze nie powinny nam nic sugerować, a jedynie utwierdzać w przekonaniu, że to co robimy jako rodzice jest słuszne i już od pierwszych dni życia naszej pociechy dokładamy wszelkich starań w prawidłowy, przyszły rozwój naszego dziecko.

Nie strońmy więc od jakichkolwiek „zabaw” z niemowlakiem. Mamy naprawdę wiele możliwości i poniżej przedstawione zostaną przykładowe zajęcia, pseudo-zabawy z maleństwem, które z pozoru mogą wydawać się śmieszne, wręcz niepoważne, a jednak okazuje się, że są naprawdę potrzebne i bardzo korzystne nawet dla niewiele widzącego czy niewiele wiedzącego maleństwa.

Wspólne słuchanie muzyki. Tak, to właśnie jeden ze sposobów na zwrócenie uwagi maleństwa, choć nie rozumie co się dzieje, słysząc dźwięki wbrew pozorom zapamiętuje je, a regularne puszczenie dziecku określonych piosenek czy chociażby samych melodii powoduje, że przyzwyczaja się ono do rytmu, melodii i w niektórych okolicznościach szczególnie przy płaczu, bólu kiedy maleństwo ponownie usłyszy puszczaną wcześniej, regularnie melodię niewykluczone, że się uspokoi, poczuje się bezpieczniej, muzyka złagodzi ból, uśpi maleństwo. Więc mamy podwójną korzyść.

Czytanie książeczek jako kolejny pomysł na zainteresowanie dziecka. Pamiętajmy, że poczęte a jeszcze nienarodzone dziecko, będące w łonie matki potrafi odróżnić jej głos, który po przyjściu na świat uspokaja je zdecydowanie najskuteczniej. Kiedy dodatkowo mama bądź tata czytają dziecku książki już od pierwszych dni narodzin, maleństwo oczywiście nie rozumie nic, rozumie jednak, że w pobliżu znajduje się bliska osoba. Choć czasem sprawia wrażenie, jakby słuchało o czym czytamy, ono wsłuchuje się w barwę głosu rodzica czytającego mu książeczkę. Szczególnie warto wówczas modulować głosem – dziecko będzie uczyło się rozpoznawać intonację już od pierwszych dni życia. Takie zajęcie w przyszłości z pewnością zaowocuje – być może będzie to właśnie recepta na udane zasypianie – zasypianie przy czytaniu, które wpłynie na poczucie bezpieczeństwa, miłości i wyciszy małego rozrabiakę przed snem, a w konsekwencji wprowadzi w błogi sen.

Na podobnej zasadzie i z porównywalnymi korzyściami możemy po prostu opowiadać dziecku bajki, nie musimy czytać, tylko opowiadać, układać własne bajki aby po prostu mówić do dziecka. Pamiętajmy jednak o jednej, bardzo ważnej kwestii – mówmy do dziecka, nawet do noworodka jak do dorosłego człowieka, nie stosujmy zdrobnień, przekształceń wyrazów. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko prawidłowo się rozwijało, zapewnijmy mu i dajmy podstawy do prawidłowego rozwoju!

Pokazujmy dziecku przedmioty o różnym kształcie i kolorach. Już po kilku, no może po kilkunastu dniach od narodzin dziecka wzrok się wyostrza, zaczyna widzieć coraz wyraźniej kontury różnych przedmiotów. Doskonałą zabawą może okazać się pokazywanie dziecku piłeczki, maskotki, kształtnego gryzaczka. Oczywiście nie możemy zbyt szybko ruszać dziecku przed oczkami tymi przedmiotami, pozwólmy mu zauważyć pokazywany przez nas przedmiot. Kiedy dostrzeżemy, że maleństwo objęło go wzrokiem, pozwólmy mu skupić wzrok na prezentowanym przedmiocie. W chwili, gdy dostrzeżemy znudzenie u pociechy zamieńmy go na inny.

Świetną zabawą – dla dziecka już nawet miesięcznego, dwumiesięcznego jest podawanie do rączki przedmiotów wykonanych z różnych materiałów: plastiku, materiału, gumy czy papieru. Jednak przy tej zabawie należy już zachować odpowiednią ostrożność i zwracać uwagę, aby maleństwo nie brało podawanych przedmiotów do buzi.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie