Origami – wyczaruj zwierzęta z papieru

origami-565954_1280Origami to azjatycka sztuka składania papieru, dzięki której ze zwykłej, białej kartki można stworzyć trójwymiarowe zwierzęta, kwiaty czy inne obiekty. Zabawa wymaga pewnej dozy cierpliwości, koncentracji i dokładności, jest więc znakomitym przykładem na to, że bawiąc można uczyć. Figury, jakie powstają podczas składania origami mogą być bardzo trudne, jak i banalnie proste, dostępne dla każdego w miarę sprawnego manualnie malucha, który dopiero chce rozpocząć swoją przygodę z tą japońską sztuką.

Wystarczy zwykła kartka papieru

Origami nie wymaga dużego wkładu pieniężnego, skomplikowanych technologii i materiałów. Wystarczy biała kartka papieru, taka jaką kupujemy do naszych komputerowych drukarek lub z bloku rysunkowego. Oczywiście w sklepach papierniczych znajdziemy też specjalnie przygotowane kartki do składania origami, które są kwadratowe lub w formie kółek i posiadają różne kolory i faktury. Kwadratowy papier możemy też przygotować sami, składając kartkę w poprzek i przycinając pozostały fragment papieru. Do zabawy możemy używać wszystkiego, poczynając od stron wyrwanych z gazet, kończąc na kwadratowych karteczkach do notatek. Kartki nie wolno ciąć i kleić – z jednego papieru poprzez odpowiednie jego zginanie powstanie oryginalna figura. Wszystkie zadania krok po kroku są wyjaśnione w opisie powstawania danej figury. Możemy je znaleźć w internecie albo w specjalnych książkach. Zwłaszcza ta druga opcja jest ciekawa, ponieważ łatwiej jest wpatrywać się w książkę i obrazki w niej się znajdujące, niż przewijać strony internetowe w komputerze. Dodatkowo książki o origami są zazwyczaj bardzo pięknie wydane, estetyczne i dopasowane do różnego poziomu umiejętności naszego dziecka. Podręczniki mogą obejmować szerokie spektrum figur lub być sprofilowane i na przykład pokazywać wyłącznie sposoby złożenia dzikich zwierząt lub tylko roślin.

Origami pomaga ćwiczyć mózg i umiejętności manualne naszego dziecka

W Japonii składanie origami to standardowa metoda wychowywania dzieci. Każdy japoński maluch mozolnie składa papier w przedszkolu, szkole i w domu. Ta zabawa może dać bardzo pozytywne efekty w postaci ćwiczenia koncentracji, skupienia, myślenia przestrzennego, a także zdolności manualnych. Dodatkowo może ukoić emocje i odstresować dzieci i nas samych. Dobrze więc zacząć naukę origami we wczesnym wieku, nawet u trzylatków. Zasady origami są proste i łatwe do opanowania dla każdego. Każdy krok jest dobrze rozrysowany i logiczny, zawsze można też wrócić do poprzedniego punktu jeśli się czegoś nie zrozumiało. W dodatku efekty swojej pracy widać od razu, co bardzo ucieszy bardziej niecierpliwe maluchy. Papierowe postaci nie muszą schnąć i sklejać się powoli, więc od razu po złożeniu można się nimi bawić lub pokazać komuś bliskiemu, komu chcemy zaimponować.

Składanie origami wzmocni pewność siebie

Jeśli dziecko jest nieśmiałe i nie wierzy w swoje możliwości, warto spróbować zachęcić je do zainteresowania się sztuką origami. Kiedy własnoręcznie uda się mu przygotować pierwszą figurę, na pewno bardzo je to ucieszy i może pomóc wzmocnić poczucie własnej wartości. Stworzonymi przez siebie figurami może się też pochwalić w gronie rówieśników, zyskując ich uwagę i zainteresowanie. Kto wie, może nawet znajdzie kompanów do wspólnej zabawy i rozwinie swoje umiejętności w tym zakresie tak, że stanie się prawdziwym ekspertem origami. Wspólna zabawa sprzyja też rozwijaniu zdolności integracyjnych, przebywania w grupie i organizowania swojego czasu wolnego.

Znakomita zabawa dla dzieci i ich rodziców

Nasz syn lub córka dzięki origami mogą też upiększyć swój pokój, składając kolekcję zwierząt, bukiety roślin lub ozdoby na Wielkanoc albo Boże Narodzenie. Ogranicza go tylko i wyłącznie jego własna wyobraźnia. Figury można formować, łącząc kilka mniejszych obiektów w większą całość, co wymaga wprawy i dobrej organizacji. Efekty mogą być imponujące, a ciekawie złożone origami może nawet okazać się ciekawym prezentem dla najbliższych. Warto poświęcić choć chwilę na to, by poskładać różne figury ze swoim dzieckiem. Przy okazji wspólnej pracy nad kartkami papieru toczyć się mogą ciekawe rozmowy, dzięki którym dowiemy się o wiele więcej o życiu naszych maluchów. Dla nich na pewno będzie to bardzo miła chwila, gdy rodzic poświęca im całą swoją uwagę. Pamiętajmy też, że w origami nie chodzi o czas wykonania dzieła, więc nie ma sensu wprowadzanie rywalizacji pomiędzy dzieci, typu: kto pierwszy złoży flaminga, ten wygrywa, a głównym celem jest precyzyjne składanie papieru w możliwie jak najlepszy sposób – dla jednego dziecka będzie to tylko perfekcyjne złożenie, dla innego sukcesem będzie fakt, że udało mu się dotrzeć do ostatniego kroku zadania.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie