Od pierwszego dnia życia dziecka warto mu czytać i do niego rozmawiać

Kiedy rodzi się nowy członek rodziny rodzice robią wszystko, żeby dziecku niczego nie brakowało. Kiedy najmniejszy w rodzinie pojawia się w nowym domu już od kilku tygodni wszystko jest na jego przyjście na świat przygotowane. Pięknie urządzony dziecięcy pokoik, zakupione łóżeczko i nosidełko a także poukładane w szafce maleńkie ubranka. Może się wydawać, że nic więcej małemu dziecku nie potrzeba do szczęścia. Może się wydawać, ponieważ mało który z młodych rodziców zdaje obie sprawę, że nawet już tak małe dziecko zapamiętuje słowa, które wypowiada się w jego obecności. Mało tego, wielu naukowców twierdzi, że wszystko co mówimy do maleńkiego dziecka przyczyni się do tego, że dziecko szybko zacznie mówić i będzie mieć bogaty zasób słownictwa. Oczywiście, wszystko to wydaje się nieprawdopodobne. No bo i po co mówić do małego dzidziusia, które wydawać by się mogło nic nie rozumie. No ale przecież rodzice, którzy cieszą się z przyjścia na świat dzieciątka i tak cały czas do niego coś mówią chociażby szeptając mu do ucha wyznania rodzicielskiej miłości. To jednak nie wystarcza. Małemu dzieciątku powinno się od jego przyjścia na świat czytać bajki. Oswajać go ze słowem mówionym i robić to w jak największych ilościach. Do małego dziecka warto jest mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Z każdym kolejnym miesiącem życia małego dziecka powinno się do niego jeszcze więcej mówić. Ważne też, żeby do dziecka mówić normalnie i starać się nie używać w ogóle słówek, które brzmią dziecinnie. Rodzice dokładnie wiedzą o co chodzi. Jeśli dziecko ma zacząć w miarę szybko mówić koniecznie trzeba o to samemu zadbać robiąc to od pierwszych dni życia dziecka.
Samo mówienie do dziecka i czytanie mu bajek jest bardzo ważne dla jego rozwoju, ale to jeszcze nie wszystko, do czego powinno się przyzwyczajać dziecko od samiutkich narodzin. Trzeba jeszcze dziecko oswoić z muzyką. Są tutaj różne teorie, czy lepiej puszczać muzykę po cichu czy na głos. Warto to samemu wypośrodkować, a dziecku powinno doskonale się sprać zarówno przy głośnej jak i przy cichej muzyce. Ale już nawet nie chodzi o to, żeby dziecko przygotowywać na kontakt z fonią, bez względu na to czy chodzi o szept czy hałas. Bardziej w tym wszystkim chodzi o to, że piosenki to kolejne rzeczy, których małe dziecko może się uczyć poznając przy tym kolejne słowa. Nawet jeśli nie są to słowa polskie to osłuchiwanie się w jakiejkolwiek mowie i tak ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny małego dziecka. Trzeba robić wszystko aby dziecko rozwijało się naprawdę bardzo dobrze pod względem mowy. Postępując według poniższych wskazówek można mieć potem podstawy do oczekiwania efektów w postaci wczesnego mówienia u dziecka oraz łatwego przyswajania nowych słów i na przykład świetnej pamięci do słów piosenek.
Kiedy dziecko będzie już liczyło sobie kolejne miesiące to mniej więcej przy osiemnastu miesiącach warto zacząć z dzieckiem rozmawiać jak z dorosłym. Jeśli chcecie, aby dziecko rozumiało dużo i miało niezwykłe zdolności jeśli chodzi o mówienie to warto od maleńkiego uczyć dziecko już wszystkiego tego, co dzisiaj mamy dookoła nas. Jeśli będziemy tłumaczyć wszystko po kolei dwuletniemu dziecku to można być pewnym, że dziecko będzie miało ogromną wiedzę w wieku trzech czy czterech lat. To może zabrzmi dziwnie, ale naprawdę właśnie w ten sposób wypracowuje się u małego dziecka nadzwyczajnie silny intelekt i osobowość. Warto te wszystkie wypowiadane słowa popierać również jakimiś zabawami edukacyjnymi. Gry edukacyjne dostępne są przecież w każdym sklepie z zabawkami czy supermarkecie. Nie kosztują wiele, a niektóre mają naprawdę ogromne walory merytoryczne, wobec czego warto bawić się z dziećmi właśnie takimi mądrymi zabawkami. Pamiętajcie jednak, że za nic w świecie nie wolno dziecku odbierać jego dzieciństwa. Także to wszystko co powyżej opisaliśmy warto robić mądrze i z głową, ale nie w sposób dla dziecka męczący albo wymuszający. Nie ma nic gorszego aniżeli zmuszanie dziecka do czegoś. Dziecko powinno widzieć zabawę w tym, co z naszej strony powinno być dla niego nauką.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie