Memory – zabawa w zapamiętywanie

child-1260411_1280Pewnie każdy z nas choć raz w życiu grał w „Memory”, czyli zabawę zwaną inaczej „Super pamięć”. Zasady są niezwykle proste – trzeba rozłożyć wszystkie karty obrazkami do dołu tak, aby nikt z graczy nie widział co jest na danej karcie. Następnie pierwszy z uczestników zabawy odwraca dwa dowolne kartoniki i pokazuje je wszystkim graczom. Jeśli są na nich takie same obrazki, zawodnik zdobywa punkt i może odkrywać kolejne dwie karty. Jeśli jednak są na nich różne obrazy czy wzory, kolejka przechodzi na następną osobę i ta ponownie odkrywa dwie karty. Zabawa toczy się do czasu, gdy wszystkie kartoniki zostaną odwrócone i zabrane przez graczy. Dzięki niej możemy ćwiczyć pamięć wzrokową oraz trenować koncentrację na zadaniu, jakim jest zapamiętywanie obrazków znajdujących się na wielu kartonikach.

To gra dla osób w każdym wieku. W miarę dorastania naszych pociech możemy wprowadzać większą ilość kart lub zwiększać ich trudność. Obrazy mogą być coraz bardziej podobne do siebie, albo też zamiast nich na kartach mogą znaleźć się słowa, na przykład w języku angielskim czy niemieckim. Wtedy „Memory” będą znakomitą lekcją języka obcego, a przy tym zupełnie niewymuszoną. Rodzaj obrazków możemy też dostosować do zainteresowań, na przykład dla fana motoryzacji na pewno przyjemnością będzie zagranie w grę z wizerunkami samochodów. Będzie mu też łatwiej odróżniać szczegóły maszyn, podczas gdy innym graczom będzie się wydawało, że na każdym obrazku są bardzo podobne do siebie samochody. Gry typu „Memory” są fantastyczne dla dzieci od trzeciego do piątego roku życia, gdy bardzo ważne jest trenowanie spostrzegawczości i koncentracji. W zabawie odnajdą się jednak osoby w każdym wieku, także dorośli.

Karty do gry w „Pamięć” można tez wykorzystać w nieco odmienny sposób, który na pewno bardzo spodoba się urodzonym humanistom. Zabawa polega na opowiadaniu historii na podstawie obrazków, jakie znajdują się w naszej grze. Każdy losuje po jednym obrazku i dokłada go do poprzedniego, opowiadając przebieg historii w oparciu o dane słowo. Na przykład jeśli pierwsza osoba wylosowała „kaczuszkę”, to opowiada o małej, żółtej kaczuszce, która pływała sobie po ogromnym jeziorze. Drugi gracz wylosował „jabłko”, więc do historii o pływającej kaczce doda informacje o podróży tego ptaka pod ogromną jabłoń, z której pod kacze płetwy spadło soczyste jabłuszko itp. To oczywiście zabawa dla nieco większych dzieci. Pozwala na rozwój wyobraźni i kreatywności oraz może być ciekawą grą towarzyską w większym gronie, służąc integracji.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie