Masy do twórczej zabawy

gallery546f6bd70b6735.71393038Zabawa jest dla każdego dziecka nie tyle pustą rozrywką, ile sposobem na zdobycie pewnych umiejętności, które będą mu później potrzebne w codziennym życiu. Nawet przy użyciu nieskomplikowanych pomocy malec potrafi zapewnić sobie wyśmienitą rozrywkę, niekiedy nawet nie podejrzewając, że zabawa ma znacznie głębszy sens, niż uprzyjemnienie sobie czasu. Nabywane podczas zabawy umiejętności to zdolności interpersonalne, czyli przede wszystkim nauczenie się współpracowania z drugą osobą, ale nie tylko. Zajęcie wymagające skupienia lub oczekiwania na skutki, ćwiczy cierpliwość i wytrwałość, gry logiczne ćwiczą myślenie, a zabawy zręcznościowe wypracowują i udoskonalają zdolności manualne. A jeśli istnieje zabawa, która potrafi zdziałać wszystko to naraz, a także rozwinąć dziecięcą wyobraźnię? Być może trudno w to uwierzyć, ale jest to zabawa z plastyczną masą.

Masa solna i ciastolina

Masa solna jest zwykle pierwszą masą, z jaką styka się dziecko. Można przygotować ją w domowym zaciszu, a przepis na nią jest bardzo prosty: wystarczy w odpowiednich proporcjach połączyć ze sobą mąkę, wodę i sól. Masa solna ma zatem te zalety, że jest całkowicie bezpieczna – nawet jeśli maluch zechce jej spróbować, nic mu się nie stanie. Zabawa z masą solną musi być odpowiednio szybka – masa po wysuszeniu twardnieje. Ponieważ jest biała, sporządzone z niej figurki można dodatkowo pomalować farbami, co zwiększa ilość artystycznych wyzwań. Pewną odmianą masy solnej jest dostępna w sklepach ciastolina. To masa solna wzbogacona o barwnik oraz substancje, które zapewniają jej stałą plastyczność – może być użytkowana wielokrotnie i podczas zabawy nie trzeba się spieszyć.

Plastelina i modelina

Popularnymi masami plastycznymi, używanymi często w przedszkolach i szkołach, są plastelina i modelina. Plastelinę tworzy wazelina, zmieszana z kredą i kwasami tłuszczowymi (głównie stearyną, czyli budulcem świec). Masa ta sprzedawana jest w niewielkich pudełkach – wewnątrz znajdują się jej kolorowe kawałki, uformowane w walcowate ruloniki – takie pudełko przypomina pudełko kredek. Masa jest bardzo miękka i pozwala formować się w dowolne kształty. Niestety jest dość nietrwała – w tym znaczeniu, że raz wykorzystana do stworzenia skomplikowanej figurki, nie może już zostać odzyskana, zaś sama figurka dość łatwo może zostać zniszczona, zgnieciona. Pewną modyfikacją plasteliny jest modelina, stworzona z kwasów tłuszczowych i żywic syntetycznych, które pod wpływem odpowiedniego światła i ciepła zmieniają swoje właściwości fizyczne. Figurka z modeliny wygrzana w piekarniku stanie się bardzo twarda i przez to bardzo trwała. Te kolorowe masy plastyczne, choć stworzone z nieco innych składników niż masa solna i ciastolina, również mogą być nietoksyczne – podczas wyboru odpowiedniej propozycji warto rozglądać się za takimi pudełkami z tymi produktami, które zawierają taką informację.

Zabawa masą plastyczną jest bardzo niepozornym zajęciem, ale może mieć na dziecko wszechstronny, dobry wpływ. Być może pozwoli odkryć jego artystyczny talent.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie