Lalka Barbie i jej historia

bride-969343_1280Choć historia lalki Barbie liczy sobie nieco ponad 50 lat, wizerunek ten na tyle wpisał się w popkulturową wyobraźnię, że nie sposób wyobrazić sobie, że mogłaby nie istnieć. Tymczasem do połowy XX wieku jedynymi lalkami, jakie były produkowane ku uciesze małych dziewczynek, były rozkoszne bobasy, którym właścicielki mogły do woli matkować. Pojawienie się Barbie pozwoliło oprzeć zabawę na czym innym – wczuciu się w rolę dorosłej osoby. Rola socjalizacyjna obu tych metod jest zaś porównywalna.

Przełomowy projekt o zaskakujących korzeniach

Powód, dla którego lalka Barbie została zaprojektowana, tkwi przede wszystkim w matczynym zmyśle obserwacji. Ruth Handler, żona właściciela firmy Mattel, produkującej plastikowe zabawki, zauważyła rozczarowanie swojej córki Barbary dostępnymi na rynku lalkami. Dziewczynka miała wycinać sobie z papieru postaci, jakimi chciała się bawić, co zwróciło uwagę Ruth. Zaprojektowanie lalki, która miałaby postać kobiety, wydawało się jednak ryzykownym pomysłem, więc został on na jakiś czas odrzucony. Do czasu, gdy podczas wycieczki do Niemiec Ruth natrafiła na lalkę Lilli, wyobrażającą swoją figurą męski ideał kobiety. Handlerowie wykupili prawa do niemieckiej lalki i nieco przetworzyli projekt, by zabawka nadawała się dla dzieci. Pozostała jednak postacią odznaczającą się zgrabną sylwetką o nierealnych wymiarach – co miało twórcom za złe wiele kobiet.

Lalka to tylko początek

Wokół postaci Barbie szybko została stworzona cała historia – zyskała licznych towarzyszy, w postaci między innymi narzeczonego, Kena, przyjaciółek i zwierzęcych ulubieńców. Producenci tworzyli kolejne modele lalki, każdej dodając inne atrybuty i nadając jej inną rolę. Barbie mogła być nie tylko piękną kobietą, ale także taką, która nie boi się życiowych wyzwań – dość powiedzieć, że marka wyprodukowała między innymi Barbie-astronautkę. Początkowo, furorę wśród dziewczynek robiły kolorowe katalogi, prezentujące rozmaite zestawy służące do uatrakcyjniania zabawy lalką – serie ubrań, luksusowe domki, urocze mebelki i inne atrakcyjne akcesoria. Z czasem firma Mattel zaczęła sprzedawać licencję na wykorzystywanie wizerunku Barbie innym firmom. Powstały przedmioty niezwiązane z samą zabawą, ale noszące wizerunek popularnej lalki, co miało przyciągać jej małoletnie właścicielki. Postać Barbie zaczęła więc zdobić rozmaite przedmioty, od przyborów szkolnych po rzeczy codziennego użytku i specjalne kosmetyki. Co więcej, powstała dosyć bogata seria filmów animowanych, w których Barbie staje się bohaterką opowieści o charakterze baśniowym.

Lalka Barbie stała się ikoną popkultury, niestety często traktowanym z pobłażliwością, jako synonim kobiety nienaturalnej, bo zbyt idealnej. Jednak sama zabawka ma się bardzo dobrze, nie traci zainteresowania wśród młodych klientek, a sentyment każe także tym, które wyrosły już z zabaw lalkami, nabywać szczególnie interesujące modele. Firma Mattel celuje zaś w cyklicznym tworzeniu lalek, które są wyobrażeniami znanych i podziwianych kobiet.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie