Klocki – radość układania i kreatywnego myślenia

lego-186034_1280Pośród dzisiejszych nowoczesnych i uzależniających dzieci zabawek, za którymi wręcz przepadają, warto jeszcze mieć na względzie zabawki tradycyjne, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię i wspomagają kreatywne myślenie. Wiadomo, że łatwym zadaniem jest dzisiaj pokazanie trzyletniemu dziecku telefonu bądź tabletu a dziecko będzie się nim bawić przez cały dzień. Swoją drogą, ciekawe co jest takiego w tych urządzeniach, że dzieci tak za nimi szaleją. Naprawdę nie mamy pojęcia jak to jest, że większość małych dzieci po prostu błyskawicznie uzależnia się od tej elektroniki. I to nawet nie umiejąc z niej w pełni korzystać, ponieważ małe dzieci jeszcze nie rozumieją gier na te urządzenia, które pięciolatków czy sześciolatków wciągają już bez reszty. Dlatego apelujemy do wszystkich rodziców o rozwagę i ostrożność w tej kwestii, ponieważ naprawdę nie jest to dobre i nie sprzyja to rozwojowi Waszych pociech. Wiadomo, że wszystko jest dla każdego i kilka minut zabawy tabletem dziecku nie zaszkodzi. Ale jeżeli zobaczycie, że dziecko zaczyna się tego wręcz domagać to lepiej zamienić to na zabawkę, która uczy kreatywnego myślenia, czyli… klocki.

Klocki to zabawka, którą dzieci bawią się i cieszą od wieków. To doskonała zabawa nie tylko dla dziecka ale również dla rodzica, który z dzieckiem się bawi. Bo to jest bardzo ważne, żeby bawić się razem z dzieckiem, żeby dziecko wiedziało, co z tymi klockami zrobić i jak się nimi bawić, żeby czerpać z tego jak największą radość. Dostępne dzisiaj w sklepach klocki mogą być przeróżne. Poczynając od tych najbardziej znanych pięknych duńskich małych plastikowych klocków a na drewnianych ogromnych klockach kończąc. Wszystkie te zabawki mają takie same właściwości.

Klocki pozwalają coś zbudować z niczego. Uczą więc tworzyć i budować. Pozwalają też rozwijać inteligencję przestrzenną, bo przecież klocki zajmują przestrzeń, którą trzeba zagospodarować właśnie nimi. Układanie klocków odbywa się właśnie w przestrzeni, dzięki czemu można naprawdę podnieść kompetencje związane odnajdywaniem się w przestrzeni. Kolejna kompetencja to kreatywność. Przecież jest ona niezbędna do budowania z klocków, dzięki niej właśnie dzieci muszą coś przecież z tych rozsypanych klocków zbudować. I dzięki kreatywności dzieci będą sobie świetnie radzić w dalszych etapach swojego życia. No więc jak widać, klocki to nie tylko zwyczajne zabawki. To nie tylko małe kawałki bezmyślnie rozrzuconych drewnianych kawałków. To elementy układanki, którą układa się w całość wykorzystując do tego wszystkie możliwe kompetencje i zakamarki dziecięcego umysłu.

Układanie klocków to jest naprawdę sztuka. Nie każdy się do tego nadaje dorosły, ale u dzieci akurat tą umiejętność można wypracować. Tylko właśnie trzeba dzieciom pokazać możliwości, jakie dają właśnie klocki. Układanie ich to ogromna przyjemność, a zbudowanie czegoś pięknego z rozsypanych po ziemi klocków to wielka radość dla dziecka i budującego z nim rodzica. Zabawa klockami ma wiele zalet ale co najważniejsze, pozwala dziecku również na rozwinięcie manualnej sprawności posługiwania się właśnie klockami. Pamiętajcie tylko drodzy rodzice, żeby klocki dopierać odpowiednio do wieku Waszej pociechy.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie