Klocki LEGO – duński wynalazek

lego-708086_1280Lego to nazwa duńskiej firmy, która znana jest na całym świecie z produkcji opatentowanych przez siebie klocków, służących kreatywnej zabawie. Przedsiębiorstwo po raz pierwszy wypuściło na rynek klocki przypominające cegiełki zrobione z tworzywa sztucznego w 1949 roku. Od tamtej pory ich popularność nie spada, a zabawa angażuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Z klocków tych tworzone są także zupełnie monumentalne konstrukcje.

Genialne unowocześnienie

Klocki, jako rodzaj zabawki przeznaczonej dla dzieci, istniały już oczywiście wcześniej, jednak klocki Lego są rewolucją w tej kategorii. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że są dostosowane do tego, by łączyć rozmaite elementy ze sobą i w ten sposób tworzyć nawet skomplikowane konstrukcje. Kluczowym odkryciem było tu opracowanie konkretnej budowy tych klocków. Zostały one bowiem wyposażone w okrągłe wypustki i odpowiadające im gniazda. Elementy te pozwalają zaś na sczepienie dwóch klocków w sposób bardzo trwały, ale jednocześnie odwracalny. Wszystko to sprawia, że z klocków Lego można stworzyć niemal dowolną zabawkę, a następnie, w razie potrzeby rozebrać ją i stworzyć coś nowego. To zadanie tym ciekawsze, że opracowano klocki o różnych kształtach, grubości i szerokości. Dysponując dużym asortymentem klocków za jedyne ograniczenie ma się wyłącznie swoją wyobraźnię.

Konstruowanie całych światów

Aby uatrakcyjnić swoim małym klientom zabawę klockami, firma wypuściła dotąd ogromną ilość serii tematycznych. Ich idea jest taka, że zawierają specjalne elementy, pozwalające na ukierunkowanie zabawy w stronę odwzorowania ulubionych tematów, a nawet samodzielnego odegrania scen znanych z popularnych filmów. Zestawy zawierają wówczas części potrzebne do zbudowania konkretnych budynków, pojazdów i innych przedmiotów charakterystycznych dla danego stylu czy opowieści. Jedną z pierwszych serii było Lego City, umożliwiające już kilkuletnim dzieciom samodzielne stworzenie atrakcyjnego wizualnie miasta. Z kolei wypuszczona seria Lego Technic pozwalała stworzyć realistyczne konstrukcje maszyn, przede wszystkim samochodów. Nowsze kolekcje tematyczne nawiązują między innymi do takich lubianych filmów, jak Gwiezdne Wojny, Harry Potter, Piraci z Karaibów, Władca Pierścieni, Auta, świata znanego z serii Jurassic Park czy komiksów Marvela o superbohaterach. W każdej serii pojawiają się oczywiście specjalne ludziki, wyobrażające konkretnych bohaterów. Oddzielne serie stworzono z myślą o dziewczynkach preferujących zabawę lalkami – z pomocą tych zestawów można tworzyć sielskie domki z uroczym wyposażeniem i takimiż mieszkankami. Maluchom do lat 3 dedykowana jest zaś seria Duplo – posiadająca większe klocki i figurki wyobrażające przede wszystkim postaci zwierzątek.

Nazwa firmy, używana popularnie także w stosunku do samych klocków, to złożenie i skrót duńskiego wyrażenia Leg godt, wyrażającego życzenie: baw się dobrze. Sympatycy łaciny dostrzegą jednak także inny trop – słówko lego po łacinie to czasownik w formie pierwszej osoby liczby pojedynczej, znaczący składam.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie