Jak przygotować dziecko na wyjazd?

children-900309_1280Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Słońce świeci coraz mocniej, słupek temperatury wędruje coraz wyżej, a nasze małe pociechy kończą kolejny rok szkolny, za który oczywiście należy im się sowita nagroda w postaci niezapomnianych wakacji. Jak się jednak przygotować na samodzielny wyjazd naszego dziecka, który jest być może dopiero pierwszą podróżą bez opieki rodziców i jak do tego przystosować malucha –odpowiedź znajdziecie poniżej.

Sam fakt, iż zdecydowaliśmy się na zapisanie dziecka na kolonię lub dłuższą wycieczkę bez obecności rodziców to już pierwszy duży sukces. Bardzo często bowiem, rodzice są nadopiekuńczy i niewyobrażaną sobie tak długiego pozostawienia dziecka bez własnego nadzoru, co wcale nie jest najlepsze dla pociech. Podczas kolonii nie pozostają one przecież bez żadnej opieki, a nadzorowane są przez grupę ludzi, którzy świetnie znają się na swojej pracy i za wszelką cenę będą się starali zapewnić swoim podopiecznym największą ochronę. Bardzo często zdarza się, że to właśnie rodzice dużo bardziej panikują przed wyjazdem, niż same dzieci, dla których taki wyjazd to ogromna szansa na rozwój samodzielności, kreatywności, poznania tego, co do tej pory okryte było tajemnicą, zawarcia nowych znajomości, a nawet przyjaźni i przeżycia wspaniałych przygód.

Spokój rodziców pomoże też zapewnić odpowiednie przygotowanie dziecka do wyjazdu. Bardzo dobrym pomysłem będzie powierzenie dziecku telefonu komórkowego, oczywiście, jeśli jest ono dość dojrzałe i odpowiedzialne by dać mu pod opiekę ten dość drogi pod względem materialnym przedmiot, dzięki któremu będziemy mieć stały kontakt z pociechą. Niezmiernie ważna jest też wyprawka dla dziecka, czyli spakowanie rzeczy i to w odpowiedni sposób. Pomimo tego, że wyjazd odbywa się w sezonie letnim, należy pamiętać że nie każdy wakacyjny dzień przynosi ze sobą bardzo wysokie temperatury, dlatego spakować trzeba nie tylko krótkie szorty, przewiewne podkoszulki, czy sukienki i spódniczki dla dziewczynek, ale również cieplejszą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową i kilka innych nieco cieplejszych rzeczy.

Nie można także zapomnieć o kremie przeciwsłonecznym z wysokim filtrem UV, dzięki któremu nasze dziecko uniknie poparzeń wywołanych wysokim promieniowaniem oraz o nakryciu głowy, niezmiernie ważnym w słoneczne dni. Sama walizka dziecka nie powinna być za ciężka, tak, by mogło ono sobie ją swobodnie przenieść z miejsca na miejsce, nie musząc prosić o pomoc z bagażem starszą od siebie osobę. Lepiej będzie też wyposażyć dziecko w poręczny i nie za duży plecak, niż różnego rodzaje torby czy torebki. Plecak założony w odpowiedni sposób nie ogranicza ruchów i pozwala pomieścić nie tylko wiele ulubionych drobiazgów, ale i większe najpotrzebniejsze rzeczy.

Jeżeli na spokojnie przemyślimy wszystkie wady i zalety wyjazdu dziecka na kolonię, z pewnością okaże się, że jest dużo więcej plusów takich wakacji, niż minusów. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować siebie i swoją pociechę na tego typu wyjazd, a z pewnością obydwie strony będą zadowolone.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie