Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Co zrobić, aby dziecko nie siedziało tak długo przed komputerem? Jesteśmy święcie przekonani, że to pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców – i tych młodych i starych. Zazwyczaj dorośli nie mają kompletnie pomysłu co zrobić, aby ich pociechy w końcu wyłączyły te urządzenia elektroniczne i zajęły się czymś znacznie bardziej pożytecznym. Badania pokazują, że coraz więcej dzieci spędza naprawdę alarmującą ilość czasu przed ekranami komputerów czy laptopów. Nie jest to dobra wiadomość – i to co najmniej z kilku względów. Rodzice doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale nie wiedzą, jak skutecznie temu zaradzić. Teoretycznie, mogą to zrobić siłą poprzez wyłączenie urządzeń elektronicznych. To jednak nie przyniesie długofalowego skutku, ponieważ dzieci, kiedy tylko będą mogły, znowu sobie włączą pecety czy laptopy. Aby znaleźć właściwy sposób, muszą po prostu same zrozumieć, że zbyt długie siedzenie przed komputerem jest dla nich naprawdę nieodpowiednie. Jak jednak dojść do takiego stanu rzeczy? Oto kilka naszych wskazówek, które – mamy wielką nadzieję – pomogą rozwiązać ten coraz częściej spotykany w polskich rodzinach problem.
Przede wszystkim, Wy – rodzice – musicie zrozumieć, że najważniejsze jest jasno sprecyzować swoje konkretne oczekiwania. Powinniście ustalić wraz ze swoimi pociechami, że mogą, na przykład, siedzieć przed ekranami komputerów maksymalnie jedną godzinę dziennie po szkole. Musicie jednak ściśle przestrzegać swoich decyzji. Za naruszenie tej kwestii możecie odbierać po dziesięć minut z kolejnych okresów. Wtedy dziecko będzie świadome, że jeśli któregoś dnia będzie zbyt długo grało przy komputerze, to kolejnego ten czas będzie odpowiednio skrócony. Drugie czy kolejne nieposłuszeństwo może nawet oznaczać ban na komputer – na okres tygodnia czy dwóch. To wszystko są indywidualne kwestie i każda z nich zależy już od konkretnych rodziców. Dzieci nie mogą same decydować o tym, ile grają na komputerach – bo przeważnie to właśnie tę czynność wykonują na tych elektronicznych urządzeniach. Muszą przyzwyczaić się do ograniczeń i ich przestrzegania. Z czasem nie powinny stwarzać kłopotów w tym aspekcie.
Warto też zaproponować dziecku jakąś inną, ciekawą alternatywę. Musicie im uświadomić, że w czasie wolnym można zrelaksować się nie tylko grając na komputerze. Jest przecież tyle innych naprawdę znakomitych możliwości. Na przykład, jeśli warunki pogodowe nie sprzyjają, możecie po prostu zagrać z nimi w którąś z gier planszowych. Obecnie, nie są one zbyt popularne. Piszemy to z żalem i jednocześnie nadzieją, że wkrótce się to zmieni. W tym momencie na rynku jest naprawdę bardzo dużo ekscytujących gier planszowych, które powinny zaciekawić wiele naszych pociech – i to w różnym wieku. Producenci zadbali o mnóstwo detali, aby zaoferować im produkt o wysokiej jakości, który pozwala spędzić wolny czas w miłej i rodzinnej atmosferze. Jeśli zaś pogoda na polu jest dobra, to możecie wyjść z nimi na spacer. To jednak nie jedyna opcja. Na wsiach można pojeździć na rowerach czy pograć w piłkę. W mieście jest szansa udać się na Orliki, gdzie wielu możliwości co do wyboru dyscyplin sportowych rzecz jasna nie brakuje. Można też iść z własnymi pociechami na plac zabaw czy do wesołego miasteczka. Grunt, żeby zaciekawić własne dzieci. Jeśli zainteresuje ich nowy sposób spędzania wolnego czasu, to na pewno już tak chętnie nie będą siadały przed ekrany komputerów czy laptopów.
Warto też wytłumaczyć dziecku, jakie są zagrożenia wynikające z ciągłego wpatrywania się w takie urządzenia elektroniczne. Przede wszystkim pociechy muszą zrozumieć, że bardzo narażone są nasze oczy. To jednak nie wszystko. Siedzenie przed komputerem negatywnie wpływa też na nasz kręgosłup – zwłaszcza, jeśli nie przyjmujemy odpowiedniej pozycji. Trzeba dzieciom wyjaśnić, że są to poważne skutki, co też powinno pomóc w tym, że same z siebie będą chciały ograniczyć czas spędzany przy komputerze. Klucz do powodzenia jest właśnie taki – jak pociechy same to zrozumieją, to działania rodziców nie będą musiały być aż tak  bardzo rygorystyczne.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie