Historia pluszowego misia

bear-293470_1280Pluszowy miś to prawdopodobnie najpopularniejsza zabawka, jaką produkuje się z myślą o dzieciach. Zresztą powodzenie tej sympatycznej maskotki nie ogranicza się jedynie do najmłodszych. Ta puchata, sympatyczna postać z nieodłącznym uśmiechem, jest w stanie podnieść na duchu każdego. Przytulanka jednak skutecznie rozwieje zwłaszcza smutki malca, który w pluszowym powierniku zawsze znajdzie milczącego przyjaciela. Zapewne każdy miał w dzieciństwie takiego towarzysza, dzięki któremu pora nocy wydawała się mniej przerażająca, bo można było przytulić do siebie pluszowego misia.

Skąd pochodzi miś?

Pierwszą osobą, która stworzyła pluszowe przytulanki w kształcie zwierząt, była żyjąca pod koniec XIX wieku Niemka, Margarete Steiff. To jej siostrzeniec, zaintrygowany pomysłem, postanowił go wykorzystać, a tworzenie takich zabawek zmienić w produkcję masową. Około 1880 roku założył fabrykę, którą opuściła wkrótce prototypowa linia pluszaków. Nowe zabawki zostały zaprezentowane podczas targów w Lipsku, gdzie podobno zachwyciły obecnych tam Amerykanów. Warto zaznaczyć, że firma założona Richarda Steiffa nadal funkcjonuje i zajmuje się wytwarzaniem zabawek.

Miś i prezydent

Wieści na temat historii pluszowego misia wiodą następnie za ocean, do Stanów Zjednoczonych. Istnieje bowiem jeszcze inna opowieść o tym, jak doszło do powstania pomysłu, by produkować pluszowe maskotki, przypominające kształtem to konkretne zwierzę, jakim jest niedźwiedź. Otóż prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosevelt, brał udział w polowaniu, podczas którego ucierpiał postrzelony przez jednego z myśliwych mały niedźwiadek. Prezydent przejął się przerażeniem malca tak dalece, że zwrócił zwierzęciu wolność. Całe zdarzenie zostało zilustrowane grafiką, zamieszczoną w poczytnym czasopiśmie. Komiks zauważony w prasie skłonił z kolei przedsiębiorcę, Morrisa Mitchoma, do wyprodukowania pluszowych wyobrażeń owego niedźwiadka. Mało tego, obdarzył misia imieniem Teddy, czyli zdrobniałą formą imienia prezydenta Roosevelta, oczywiście wcześniej uzyskawszy zgodę polityka. Mitchom rozpoczął w niedługi czas później masową produkcję pluszowych misiów – stworzona przez niego marka Ideal jest jednym z potentatów na tym polu. Zaś forma Teddy Bear zachowała się i przyjęła jako amerykańskie określenie sympatycznej przytulanki.

Pluszowe zabawki przybierają obecnie różne kształty, także te pochodzące ze świata zwierząt. Jednak to misie cieszą się niesłabnącą popularnością i uwielbieniem ze strony najmłodszych. Co więcej, miś na tyle zdominował świat dziecięcej wyobraźni, że postać uśmiechniętego misia przeniknęła także do innych dziedzin związanych ze światem maluchów. Znakomita większość animowanych bajek posługuje się postacią misia, jako jednego z głównych bohaterów pouczających i zabawnych opowiadań. Figura ta tak mocno wpisała się w codzienną rzeczywistość, że nikogo nie dziwi już zupełnie, że protoplastą maskotki było groźne przecież zwierzę. Od 2002 roku 25. dzień listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Pluszowego Misia – jego sympatycy mogą wówczas bez skrępowania świętować.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie