Gra na instrumencie – nauka czy zabawa

piano-78492_1280Spora liczba dzieci już w bardzo młodym wieku zaczyna bardzo mocno interesować się muzyką. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem towarzyszy im ona od samego urodzenia. Już od pierwszych dni życia, zazwyczaj mamy śpiewają swoim pociechom radosne kołysanki, pomagające im szybciej zasnąć. Później dochodzą przedszkolne piosenki, utwory z ulubionych bajek i animowanych filmów, a nawet przeboje radiowe, zasłyszane w radiu lub telewizji. Jeśli nasze dziecko wyjawia zdolności do śpiewu, zaczyna interesować się muzyką, może warto wysłać je na lekcje gry na instrumencie lub przynajmniej zaprezentować mu dany przedmiot wytwarzający dźwięki. Talenty dzieci warto rozwijać już od najmłodszych lat, podczas nauki wspierając je i motywując do działania, a czas na tym spędzony, na pewno nie będzie należał do straconych.

Bardzo ciekawe jest też samo zagadnienie – czy gra na instrumencie to głównie nauka, czy jednak zabawa. Udowodnione jest, że taki sposób artystycznej aktywności wpływa bardzo pozytywnie na pracę mózgu, w wyniku czego osobie grającej na instrumencie dużo łatwiej jest się uczyć i przyswajać wiedzę, szczególnie z zakresu języków obcych. Jednak rozwijane zdolności muzyczne przydadzą się nie tylko w czasie edukacji, ale również w przyszłości, a nawet w wieku starczym, kiedy to zmniejszają ryzyko zachorowania na przypadłości neurodegeneracyjne, a dodatkowo powiększają IQ nawet o kilka punktów.

Liczbę zalet gry na instrumencie można by wymieniać w nieskończoność, dlatego bardzo dobrą opcją jest, by zaczynać tą przygodę już jako dziecko. Jest oczywistym, że od razu nie odniesie się wybitnych osiągnięć i w kilka dni nie dojdzie się do poziomu gry Chopina, ale przecież „nie od razu Kraków zbudowano”. Najważniejszym jest, by nie dopuścić do sytuacji, gdy dziecko się zniechęci tą aktywnością i zapragnie ją porzucić. Starajmy się wówczas je jeszcze mocniej motywować i zachęcać do dalszej gry pomimo nadchodzących co krok przeciwności losu.

Pomimo tego, gra na instrumencie może być też świetną zabawą, rozrywką i odskocznią od coraz bardziej skomputeryzowanego i zmechanizowanego świata, w którym żyjemy i wciąż się otaczamy.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie