Edukacja poprzez zabawę

Każde dziecko będzie uczyło się w inny sposób. Jedne dzieci nie będą miały problemu z tym, aby trochę posiedzieć przy książkach i różnego rodzaju zadaniach. Inne natomiast nie będą przyswajały wiedzy w ten sposób. W tym przypadku na pewno sprawdzi się edukacyjna zabawa. To najlepsze rozwiązanie w wielu przypadkach. Jednak tak naprawdę to w jaki sposób dziecko będzie się uczyło zależy od kilku czynników. Są nimi z pewnością cechy wrodzone oraz to w jakim środowisku przebywa. Dzieci są istotami, które bardzo szybko tracą wiarę w swoje możliwości oraz umiejętności. Jeśli będzie miało same niepowodzenia to wówczas nie będzie chciało się uczyć. Chce ono widzieć efekty.

Oczywiście jeśli jakiemuś dziecku nauka idzie słabiej to warto powtarzać z nim materiał kilka razy. Osoba dorosła nie powinna się zniechęcać, bo to może tylko zaszkodzić dziecku. Jakaś edukacyjna zabawa może nam wtedy pomóc. Edukacyjna zabawa to na pewno puzzle, domino. Dziecko w ten sposób będzie mogło poćwiczyć swoją percepcję wzrokową. Jeśli taka zabawa będzie odbywała się w większej grupie to wówczas efekt zabawy będzie jeszcze lepszy, gdyż dziecko będzie uczyło się wzajemnego wsparcia. Dziecko będzie także umiało się skupić. To bardzo ważne, bo dzieci mają problemy z koncentracją. Kolejna, bardzo ciekawa edukacyjna zabawa to bez wątpienia zabawa w historyjki obrazkowe. Do takiej zabawy nie potrzeba wiele. Wystarczą kredki i jakieś kartki. To edukacyjna zabawa, która będzie rozwijała dziecku logiczne myślenie. Dziecko będzie potrafiło się wyrazić, wypowiadać na dany temat. Oprócz tego na pewno będzie potrafiło słuchać. Będzie rozumiało wypowiedzi innych osób. Dziecko będzie również kształtowało swój stosunek do całego otoczenia. Oczywiście taka edukacyjna zabawa będzie także rozwijała wyobraźnię dziecka. Będzie także wzbogacała jego słownictwo. Kolejna ciekawa edukacyjna zabawa to „Zgadnij, co to?”. Zabawa będzie musiała odgadnąć po dźwięku jakiegoś przedmiotu co to jest. Ta edukacyjna zabawa na ogromny wpływ na rozwój percepcji słuchowej u dziecka. Dziecko nie będzie widziało przedmiotu, a będzie musiało odpowiedzieć co to jest. Zawsze warto zorganizować dziecku zabawę w stylu zrób to sam. Można przygotować dziecku jakiś rysunek. Nie może być on skończony. Dziecko będzie miało za zadanie dokończyć taki rysunek. Można także tworzyć mu inne wyzwania. Można poprosić, aby z papieru zrobiło jakieś pudełko czy wyklejankę. Dzięki takim zabawom dziecko będzie rozwijało swoje zdolności manualne.

Oczywiście jego wyobraźnia także zostanie uruchomiona. Taka edukacyjna zabawa uczy także kreatywności. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Jeśli chcemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka to możemy pobawić się z nim w łańcuch słów. To zabawa, która polega na tym, że dziecko podaje jakiś wyraz, a później podaje się wyraz, który zaczyna się na literkę która była ostatnią literką poprzedniego wyrazu. Wyrazy nie mogą się powtarzać. Taka zabawa naprawdę zmusza dziecko do myślenia. Rozwija ona u niego także logiczne myślenie. Dzięki niej będzie mogło także poznać nowe pojęcia.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie