Czytanie bajek niemowlętom jest ważne dla ich rozwoju

learning-422692_1280Każdy rodzic zawsze ma swoje metody wychowawcze, które zależą od wielu zmiennych. Każdy tato i każda mama mają swoje zdanie na temat wychowywania dziecka i niewątpliwie każdy na swój sposób ma rację, a już na pewno dla każdego normalnego rodzica najważniejsze jest oczywiście dobro dziecka. Skrajnie podzielone zdania rodzice mają na temat czytania dzieciom bajek. O ile oczywistym jest, że kilkuletnim maluchom bajki pomagają się rozwijać o tyle słuszność czytania bajek niemowlętom jest bardzo mocno kwestionowana. Tym czasem to co napiszemy poniżej, to nie są potwierdzone badania, ale obserwacje wielu rodziców, którzy bajki czytali i tych, którzy ich nie czytali.

Przede wszystkim to czytanie bajek niemowlętom jest świetną zabawą dla wszystkich rodziców, którzy już dawno zapomnieli swoich ulubionych bajek z dzieciństwa. Dlatego właśnie pożytek z takiego czytania jest obopólny. Co więcej, każdy rodzic doskonale wie, że czytając dziecku bajki za kilka lat nie będzie musiał ich czytać, a będzie mógł je po prostu opowiadać. Ale do rzeczy, dlaczego to czytanie niemowlętom jest naprawdę tak ważne?

Maleńkie dzieci, kilkumiesięczne niemowlęta, nie potrafią jeszcze mówić a i wiele nie rozumieją, gdyż percepcja i rozumienie u dziecka zaczyna się dopiero na trochę przed skończeniem przez niego roczku. Ale to właśnie ten okres niemowlęcy jest najłatwiejszym czasem, żeby nauczyć dziecko wielu słów i wielu wyrazów, których niemowlak będzie po prostu słuchał, kiedy będziecie czytać mu bajki. I co więcej, każdy niemowlak bardzo tego do prawidłowego rozwoju potrzebuje. To akurat zostało udowodnione wieloma badaniami, że dzieci, którym rodzice od urodzenia czytają bajki, o wiele szybciej rozwijają się intelektualnie i o wiele szybciej zaczynają mówić, a poza tym nabywają też niezwykłej łatwości w wymawianiu słów oraz ich poznawaniu.

Wielu rodziców, którym się po prostu nie chce czytać bajek dzieciom, wyraża opinię, że takie czytanie nic nie daje, ponieważ dziecko jest za małe, żeby cokolwiek zrozumieć a tym bardziej, żeby coś dla siebie z tego przyswajać. Tym czasem to ogromny błąd jedynie usprawiedliwiający ewidentny brak chęci w tym zakresie. Ale oczywiście każdy rodzic ma pełne prawo do takiego wychowywania swojego dziecka, jakie uważa za najlepsze i nie ulega wątpliwości, że to rodzic najlepiej wie, co jest potrzebne jego dziecku. I każdy rodzic zawsze ma na uwadze dobro swojego dziecka.

My jednak zachęcamy to takiej wspólnej zabawy z Waszymi pociechami w wieku niemowlęcym. Bo niewątpliwie czytanie bajek to świetna zabawa również dla Was samych. Przecież na pewno bajek nie czytaliście bo czytali Wam je rodzice albo dziadkowie, ale teraz sami jesteście rodzicami i te bajki powinniście wszystkie znać na pamięć. Dajcie sobie szanse poznać bajki Waszego dzieciństwa raz jeszcze czytając je dzieciom już od urodzenia, a na pewno zauważycie, że Wasze dziecko bardzo szybko zacznie radzić sobie ze zrozumieniem wszystkiego tego, co będziecie do niego mówić. O wiele łatwiej również będzie przyswajał mowę, co też pewnie zauważycie na tle niektórych rówieśników Waszych pociech w późniejszym okresie ich rozwoju.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie