Ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem

Dla dzieci, które mają problemy z wymową niektórych głosek czy wyrazów na pewno bardzo przydatne mogą okazać się zabawy logopedyczne. Z tego względu należy udać się do logopedy. Jednak logopeda, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko lekarz od wad wymowy. Na pewno powie nam jakie są zabawy logopedyczne, tak aby w każdym calu pomóc naszemu dziecku. Logopeda jest nikim innym jak terapeutą od mowy oraz od języka. Jest to osoba, która odpowiada zarówno za ocenę, jak i profilaktykę czy też terapię różnego rodzaju schorzeń. Jeśli dostrzeże jakieś nieprawidłowości to z pewnością zaleci jakieś zabawy logopedyczne.

Logopeda zajmuje się także terapią wszelkiego rodzaju zaburzeń artykulacji, języka pisanego. Także jeśli dziecko ma zaburzenia logicznego myślenia to powinniśmy udać się z nim do logopedy i wykonywać zabawy logopedyczne, które mu pomogą. Logopeda jest także specjalistą do nauki języka dzieci niesłyszących. Dzięki niemu można także podtrzymać zdolność do komunikacji u osób dorosłych, które mają jakieś postępujące zaburzenia neurologiczne związane z wiekiem, a przeszkadzające im w komunikacji. W całej Europie logopeda traktowany jest jako zawód medyczny. Podobnie jest w Polsce. Dlatego właśnie logopedzi zatrudniani są najczęściej w publicznych ośrodkach zdrowia. Tam prowadzą swoje zabawy logopedyczne i to tam przyjmują swoich małych pacjentów. Zaburzenia mowy można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są problemy z artykulacją, które wynikają z różnych złych wzorców mowy oraz z trudności motorycznych. Innym problemem, na który mogą zaradzić zabawy logopedyczne, są różnego rodzaju dyslalie. Ten kłopot obejmuje głównie wady w wymawianiu jednej lub też kilku głosek oraz na przykład opuszczanie jakiś dźwięków czy też mowę nosową. Innym rodzajem zaburzeń logopedycznych są także opóźnienie rozwoju słownego i pojęciowego, brak dźwięczności, zniekształcenia niektórych głosek oraz jąkanie. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń mowy są naśladownictwo złego wzoru mowy oraz nieprawidłowości w budowie narządów mowy. Można do nich zaliczyć również zaburzenia słuchu oraz zaburzenie koordynacji układu artykulacyjnego czy oddechowego. Jeśli wady nie będą leczone to wówczas dziecko z pewnością będzie miało w przyszłości problemy z pisaniem.

Uczeń będzie bowiem pisał tak samo jak mówi. Są naprawdę różne, ciekawe zabawy logopedyczne, które pozwolą pozbyć się naszemu dziecku wszelkiego rodzaju problemów. Jeśli chcemy usprawnić język dziecka to powinno ono mlaskać, układać język w rurkę, wsuwać język pod górną i dolną wargę, a także przesuwać czubek języka od zębów aż do podniebienia. Jeśli naszemu dziecku potrzebne jest usprawnienie warg to wówczas także warto cmokać, parskać, robić dzióbek, prychać, zakładać wargi na siebie. Jeśli nasze dziecko potrzebuje ćwiczeń na usprawnienie policzków to wówczas warto poruszać policzkami jak żaba, napinać policzki i wargi, wydymać policzki oraz masować je okrężnymi ruchami. W przypadku kiedy dziecko ma problemy z wymawianiem zgłosek typu „Sz”, „Cz” czy „Dż” to najlepsze będą takie zabawy logopedyczne – kreślenie kółek językiem na podniebieniu, dotykanie wałka dziąsłowego, przemieszczanie języka wzdłuż podniebienia.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie