Co robić z dzieckiem w czasie wakacji?

child-897351_1280Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, nadchodzą upragnione i wyczekiwane przez wszystkie dzieci wakacje – czas odpoczynku, zebrania sił oraz naładowania wewnętrznych akumulatorów przed kolejnym ciężkim rokiem szkolnym. I właśnie tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie – co robić podczas tego szczególnego czasu z dzieckiem w mieście? Bo przecież nie wyślemy go na dwumiesięczną kolonię, a nie chcemy też by spędziło osiem tygodni na nieustannej grze na komputerze, konsoli czy wpatrzone w ekran laptopa, smartfona czy telewizora.

Rozwiązań jest bardzo wiele, wystarczy przejrzeć katalog eventów i zajęć organizowanych przez miasto w którym mieszkamy w czasie wakacji. Na pewno każde dziecko odnajdzie coś dla siebie. Warto także wziąć w miarę możliwości jak najdłuższy urlop i spędzić go wraz ze swoją pociechą. W ciągu całego roku w natłoku pracy i obowiązków bardzo często zapominamy o tym co najważniejsze – o swojej rodzinie i o płomieniu rodzinnego ogniska, który powinien każdego dnia tlić się coraz mocniej i intensywniej, a nie stopniowo wygasać. Gdzie więc warto zabrać dziecko w wakacje? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wakacje u dziadków

Jeżeli nasze pociechy mają dziadków i babcie mieszkających najlepiej poza miastem w malowniczej, spokojnej arkadyjskiej polskiej wsi, tym lepiej. Dzieci nie tylko będą mogły spędzić sporo czasu i zacieśniać rodzinne więzi ze swoimi krewnymi, którzy dzięki swojemu doświadczeniu mogą przekazać im znacznie większą wiedzę, niż ta pozyskiwana w szkole, ale i spędzić czas na świeżym powietrzu, z daleka od dymu, smogu i spalin wdychanych każdego dnia w rodzinnym mieście. Nasze córki być może będą miały wówczas okazję nauczyć się gotować kilka prostych dań, plewić ogródek, czy odróżniać różne rodzaje roślin i zwierząt, z którymi na co dzień mają kontakt jedynie w ogrodach zoologicznych. Nasi synowie spędzając czas z dziadkiem mogą spróbować poznać tajniki rybołówstwa, a nawet złowić kilka rybek na obiad, czy też poznać leśną faunę i florę podczas wakacyjnego grzybobrania. Taki pomysł ma same zalety.

Rodzinny piknik w parku

Jeżeli pomysł na wieś odpada, lub wypełnić chcemy pozostały czas wakacji naszego dziecka, bardzo dobrą opcją będzie wybranie się w wolny weekend do parku na nieco dłuższy okres czasu niż na sam spacer. Warto zabrać ze sobą koszyk wypełniony wcześniej przygotowanymi potrawami, warzywami, owocami i napojami, które spożyć będzie można na łonie natury tworząc rodzinny piknik. Po takim posiłku można zawsze pograć w ringo, badmintona, czy pojeździć na rolkach, by spalić troszkę kalorii, a przy okazji spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu. Na taki wypad śmiało możemy zabrać ze sobą naszych czworonożnych kompanów, jeżeli je oczywiście mamy, oni też są integralną częścią rodziny i pragną naszej uwagi i wspólnej zabawy.

Miejskie atrakcje

Bardzo często nie tylko w okresie wakacyjnym na terenie miejskich galerii handlowych organizowane są mini teatrzyki czy przedstawienia dedykowane właśnie dla naszych małych pociech. Jest to też bardzo dobra alternatywa do spędzenia wolnego czasu. Nasze dzieci będą mogły wówczas spędzić czas ze swoimi rówieśnikami na radosnej zabawie czy oglądaniu przebranych w kolorowe stroje postaci. W czasie wakacji, a szczególnie podczas letnich upałów na terenie miast udostępniane jest też wiele miejsc do ochłodzenia się i zabawy. Są to zazwyczaj małe miejskie fontanny, dzięki którym nie tylko dzieci, ale i dorośli będą mogli zaznać nieco orzeźwienia w skwarny letni dzień.

Wakacyjny czas jest też świetnym na poznanie historii miasta w której żyjemy i przedstawienia jej naszym dzieciom. Być może na terenie miasta w którym mieszkamy jest zamek, stary i zabytkowy kościół lub klasztor, muzeum czy też inny obiekt warty naszej uwagi i zaciekawienia. Lato nie musi być jedynie czasem odpoczynku i lenistwa, podczas jego trwania można się też nauczyć wiele ciekawych rzeczy i poznać to, co do tej pory pozostawało zagadką i tajemnicą.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie