Ciekawe zabawy paluszkowe

Kiedy dziecku się nudzi to wymyśla coraz to nowe zabawy. Jednymi z popularniejszych zabaw są zabawy paluszkowe. Od naprawdę wielu pokoleń zabawy takie są jednymi z pierwszych, w które bawią się dzieci ze swoimi rodzicami. Rodzice i tym bardziej dzieci bardzo często nie zdają sobie sprawy z wartości, jakie niosą ze sobą zabawy paluszkowe.

Wiadomo, że to od rodziców oraz osób dorosłych będzie zależało to, w co będzie bawić się ich dziecko i jak będzie się rozwijało, czy ten rozwój będzie prawidłowy. To rodzic będzie także wybierał wierszyki, które będą recytowane podczas zabawy. Dziecko być może na początku nie wykaże żadnego zainteresowania zabawami. Z każdym kolejnym dniem zainteresowanie będzie rosło. Dziecko będzie coraz bardziej interesowało także swoimi częściami ciała. Będzie także aktywniej uczestniczyć w zabawach. Zabawy paluszkowe są także bardzo dobrym sposobem na zabicie nudy. Zabawy paluszkowe znacznie poprawią zdolność manualną dziecka. Podczas wykonywania wszelkiego rodzaju ruchów rąk będzie to bardzo pomocne. Pisanie, rysowanie oraz ubieranie się będzie dla dziecka łatwiejsze, jeśli będzie ono rozwinięte pod tym względem. Zabawy paluszkowe oprócz tego mają również wpływ na zdolność komunikowania się. Dziecko bowiem będzie uczyło się podstaw dialogu. W późniejszym czasie oczywiście mu się to przyda. To nauka naprzemienności. Warto wiedzieć także o tym, że zabawy paluszkowe wpływają także na wytworzenie się emocjonalnego kontaktu pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą lub drugim dzieckiem, w zależności od tego kto gra i kto prowadzi tą zabawę. Zabawa taka jak widać rozwija. Oprócz tego pomaga w relaksie oraz skupieniu. Dziecko będzie skoncentrowane na jednej rzeczy, a to jest bardzo ważne, bo małym dzieciom koncentracja przychodzi z bardzo dużą trudnością. Ciekawostką jest także to, że zabawy paluszkowe, wpływają na rozwój mowy dziecka. Dzięki wierszykom oraz rymowankom dziecko będzie zapamiętywało nowe słowa, które będziemy mu mówić. Warto zatem większą uwagę przywiązywać do tego, jaki wierszyk się wybiera. Dziecko oprócz tego będzie bardziej orientowało się w swoim ciele. Będzie wiedziało gdzie znajdują się oraz jak nazywają się różne części ciała dziecka. Jeśli po jakimś czasie dziecko znudzi się zwykłymi zabawami paluszkowymi to można je nieco urozmaicić.

Przygotowując zabawy paluszkowe warto na przykład na opuszkach palców namalować jakieś oczy i usta. Wówczas będzie można wymyślać coraz to nowe zabawy, wierszyki, dialogi. Można robić wszystko. Warto aby zabawy paluszkowe odbyły się w przyjaznej atmosferze. Dziecko podczas takich zabaw musi czuć się także bezpiecznie. Zabawy takie są cały czas atrakcyjne, mimo tego, że ciągle się powtarzają. To bardzo ważne. Nigdy się nie nudzą, bo nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Nie ma żadnych konwencji. Można robić wszystko. Nie trzeba także tutaj kupować niczego. Nie trzeba wydawać pieniędzy na to, aby pobawić się w zabawy paluszkowe. Ograniczeniem jest tutaj tylko nasza wyobraźnia oraz to, co wymyślimy.

comment closed

Copyright © 2018 Portal Zabawowy · All rights reserved · WordPress Theme designed by Theme Junkie